NASI PRZYJACIELE

PŚ w Wiśle: Kraft najlepszy w kwalifikacjach, siedmiu Polaków w konkursie

Stefan Kraft zwycięzcą kwalifikacji do pierwszego w sezonie olimpijskim indywidualnego konkursu. Awans do niedzielnej rywalizacji wywalczyło siedmiu Polaków.

Austriacki dominator ubiegłego sezonu chociaż odpuścił letnie zmagania, sprawia wrażenie jakby nie stracił nic ze swojej fantastycznej, ubiegłorocznej formy. W piątkowe popołudnie był najlepszy podczas treningu by później zwyciężyć w kwalifikacjach ze skokiem 126.5m.  

Co istotne były to pierwsze kwalifikacje rozgrywane według nowych zasad, a więc wszyscy – łącznie z czołową dziesiątką Pucharu Świata (z zeszłego sezonu, z racji że nie został rozegrany jeszcze żaden konkurs indywidualny) musieli walczyć o awans do konkursu indywidualnego.

Na drugiej pozycji uplasował się Stephan Leyhe po próbie zakończonej na 124.5m, zaś trzeci był Junshiro Kobayashi (126.0m).

Dwukrotny Wicemistrz Świata z Lahti Andreas Wellinger lądował na 121.5m, co dało czwartą pozycję.

Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był Kamil Stoch. Triumfator poprzedniej edycji Turnieju Czterech Skoczni po skoku na 122.0m zajął 5. miejsce ex aequo z Richardem Freitagiem (123.0m).

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się siódmy Stefan Hula (124.0m), dziewiąty Maciej Kot (120.0m) oraz trzynasty Dawid Kubacki (121.0m). Do niedzielnego konkursu awansowali również Jakub Wolny (119.5m i 25. lokata), Piotr Żyła (115.0m i 26. miejsce) oraz 49. Aleksander Zniszczoł (111.5m).

Sztuki tej nie dokonali Klemens Murańka, Bartosz Czyż, Przemysław Kantyka, Paweł Wąsek i Jan Ziobro.

W rywalizacji indywidualnej nie zobaczymy również kończącego w ten weekend karierę Jakuba Jandy.

Wyniki kwalifikacji:

 
zawodnik
kraj
belka
skok I
punkty
status
1
Stefan Kraft
AUT
10
126,5 m
129.5
Q
2
Stephan Leyhe
GER
10
124,5 m
127.6
Q
3
Junshiro Kobayashi
JPN
10
126,0 m
126.5
Q
4
Andreas Wellinger
GER
10
121,5 m
124.0
Q
5
Kamil Stoch
POL
10
122,0 m
123.7
Q
 
Richard Freitag
GER
10
123,0 m
123.7
Q
7
Stefan Hula
POL
10
124,0 m
123.1
Q
8
Karl Geiger
GER
10
121,5 m
122.5
Q
9
Maciej Kot
POL
10
120,0 m
120.7
Q
10
Markus Eisenbichler
GER
10
119,5 m
120.6
Q
 
Robert Johansson
NOR
10
121,0 m
120.6
Q
12
Clemens Aigner
AUT
10
123,0 m
120.5
Q
13
Dawid Kubacki
POL
10
121,0 m
120.2
Q
14
Daniel Huber
AUT
10
122,0 m
119.8
Q
15
Johann Andre Forfang
NOR
10
124,5 m
119.6
Q
 
Pius Paschke
GER
10
122,0 m
119.6
Q
17
Timi Zajc
SLO
10
121,0 m
118.7
Q
18
Tilen Bartol
SLO
10
121,0 m
117.9
Q
19
Anders Fannemel
NOR
10
122,0 m
116.4
Q
20
David Siegel
GER
10
120,5 m
116.0
Q
21
Anze Semenic
SLO
10
121,0 m
114.4
Q
22
Michael Hayboeck
AUT
10
117,5 m
114.3
Q
23
Ryoyu Kobayashi
JPN
10
119,5 m
114.2
Q
24
Peter Prevc
SLO
10
115,0 m
113.0
Q
25
Jakub Wolny
POL
10
119,5 m
112.9
Q
26
Piotr Żyła
POL
10
115,0 m
109.9
Q
27
Daniel Andre Tande
NOR
10
115,0 m
109.6
Q
28
Andreas Stjernen
NOR
10
116,0 m
109.5
Q
29
Antti Aalto
FIN
10
116,5 m
108.5
Q
30
Daiki Ito
JPN
10
115,5 m
108.0
Q
31
Roman Koudelka
CZE
10
117,0 m
107.8
Q
32
Manuel Poppinger
AUT
10
115,5 m
106.5
Q
33
Mikhail Nazarov
RUS
10
115,5 m
106.2
Q
34
Noriaki Kasai
JPN
10
113,5 m
105.5
Q
35
Evgeniy Klimov
RUS
10
116,0 m
105.4
Q
36
Simon Ammann
SUI
10
115,0 m
105.0
Q
37
Markus Schiffner
AUT
10
117,0 m
104.8
Q
38
Alex Insam
ITA
10
115,5 m
104.4
Q
39
Janne Ahonen
FIN
10
115,0 m
104.3
Q
40
Halvor Egner Granerud
NOR
10
115,0 m
103.7
Q
41
Denis Kornilov
RUS
10
117,0 m
103.5
Q
42
Vincent Descombes Sevoie
FRA
10
113,5 m
102.7
Q
43
Sebastian Colloredo
ITA
10
114,5 m
101.8
Q
44
Manuel Fettner
AUT
10
111,0 m
101.4
Q
45
Andreas Schuler
SUI
10
111,5 m
101.0
Q
46
Andreas Alamommo
FIN
10
113,5 m
100.8
Q
47
Davide Bresadola
ITA
10
113,5 m
100.4
Q
48
Lukas Hlava
CZE
10
112,5 m
99.4
Q
49
Aleksander Zniszczoł
POL
10
111,5 m
98.4
Q
50
Killian Peier
SUI
10
110,0 m
95.8
Q
51
Robert Kranjec
SLO
10
110,0 m
95.0
NQ
52
Klemens Murańka
POL
10
109,5 m
94.9
NQ
53
Vladimir Zografski
BUL
10
110,5 m
94.8
NQ
54
Martti Nomme
EST
10
110,0 m
94.5
NQ
55
Taku Takeuchi
JPN
10
110,0 m
93.9
NQ
56
Bartosz Czyż
POL
10
111,0 m
92.8
NQ
57
Gregor Deschwanden
SUI
10
109,0 m
91.8
NQ
58
Heung Chul Choi
KOR
10
109,0 m
91.2
NQ
59
Alexey Romashov
RUS
10
109,0 m
91.1
NQ
 
Przemysław Kantyka
POL
10
109,0 m
91.1
NQ
61
Sergey Tkachenko
KAZ
10
108,0 m
89.6
NQ
62
Artti Aigro
EST
10
106,5 m
88.5
NQ
63
Paweł Wąsek
POL
10
106,0 m
86.1
NQ
64
Jakub Janda
CZE
10
106,0 m
84.9
NQ
65
Jan Ziobro
POL
10
106,0 m
84.3
NQ
66
Vojtech Stursa
CZE
10
114,0 m
upadek
78.7
NQ
67
Jurij Tepes
SLO
10
104,0 m
77.5
NQ
68
Marat Zhaparov
KAZ
10
102,5 m
75.2
NQ
69
Anze Lanisek
SLO
10
107,0 m
72.0
NQ
70
Sabirzhan Muminov
KAZ
10
96,5 m
68.6
NQ
71
Alexey Korolev
KAZ
10
91,5 m
57.5
NQ
72
Vitaliy Kalinichenko
UKR
10
92,5 m
55.8
NQ
DNS
Ville Larinto
FIN
-
-
-
NQ

 

Zanim jednak zmagania niedzielne, czas na konkurs drużynowy w sobotę. Szkoleniowiec kadry Stefan Horngacher podjął decyzję, że Polska zaprezentuje się w złotym składzie z Mistrzostw Świata w Lahti, a więc na belce usiądą kolejno Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Kamil Stoch.

 

Program weekendu w Wiśle:

Sobota - 18 listopada 2017 r.:

  • 15:00 - seria próbna
  • 16:00 – konkurs drużynowy (TVP Sport, TVP 1, Eurosport 1)

Niedziela - 19 listopada 2017 r.:

  • 14:00 - seria próbna
  • 15:00 - konkurs indywidualny (TVP Sport, TVP 1, Eurosport 1)

 

Przemysław Wardęga

Fanklub Kamila Stocha

Dodatkowe informacje