NASI PRZYJACIELE

Kamil Stoch wielkim triumfatorem 66. Turnieju Czterech Skoczni!

Kamil Stoch triumfuje w finałowym konkursie 66. Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen dzięki czemu zapisuje się w historii jako drugi po Svenie Hannawaldzie zawodnik, który zdołał zwyciężyć wszystkie odsłony jednej edycji turnieju!

 

30-latek z Zębu po trzech z czterech konkursów 66. Turnieju Czterech Skoczni był liderem niemiecko-austriackich zmagań z potężną przewagą nad pozostałymi skoczkami. O ile zwycięstwo w końcowej klasyfikacji mógłby odebrać mu tylko kataklizm, pozostawało pytanie czy Polak zdoła osiągnąć to, czego przed szesnastoma laty dokonał Sven Hannawald, który jako pierwszy i do soboty jedyny skoczek wygrał wszystkie cztery konkursy tej samej edycji turnieju.

 

Dwukrotny złoty medalista olimpijski z Soczi nie pozostawił rywalom złudzeń i postawił złotą kropkę nad „i”! W swoich próbach lądował odpowiednio na 132.5 i 137.0m, co dało łączną notę 275.6 punktu. Była to 26. wygrana w karierze Kamila, która dała też Polakowi prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata! Ubiegłoroczny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni po wspaniałych występach, w wielkim stylu powtórzył sukces, broniąc tytułu. Nad Stochem zachwyca się cały sportowy świat, a w tym jego główni rywali.

Drugi w Bischofshofen był Anders Fannemel (130.0 i 139.0m), który awansował w końcowej klasyfikacji na trzecie miejsce turnieju. Skład podium uzupełnił najlepszy z Niemców Andreas Wellinger (129.0 i 139.5m), który turniej ukończył na miejscu drugim.

 

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się też czwarty Stefan Kraft (130.5 i 135.5m), piąty Robert Johansson (127.0 i 140.0m) oraz szósty, kolejny z Norwegów – Andreas Stjernen (129.5 i 138.5m).

Czołową dziesiątkę uzupełnili Junshiro Kobayashi, Peter Prevcm, Dawid Kubacki oraz Markus Eisenbichler.

O dużym niedosycie może mówić Dawid Kubacki, który po świetnym, pierwszym skoku na 132.0m, na półmetku rywalizacji plasował się na drugiej pozycji, jednak w finale uzyskał 127.5m z obniżonej belki, co spowodowało spadek w klasyfikacji o 7 „oczek”.

Punkty wywalczyli też 14. Stefan Hula (123.5 i 126.0m) oraz 23. Piotr Żyła (121.0 i 125.5m).

Emocje dopiero zaczynają opadać, a przed nami kolejne intensywne tygodnie. W najbliższy weekend rozegrane zostaną pierwsze w sezonie loty narciarskie w austriackim Bad Mitterndorf, a już tydzień później zawodnicy przystąpią w Oberstdorfie do walki o medale Mistrzostw Świata w lotach narciarskich.

W Bischofshofen wśród setek kibiców z Polski nie zabrakło licznej reprezentacji Fanklubu Kamila Stocha, na czele z rodzicami naszego mistrza.

 

PEŁNE WYNIKI KONKURSU

KLASYFIKACJA KOŃCOWA 66. TURNIEJU CZTERECH SKOCZNI

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

KLASYFIKACJA PUCHARU NARODÓW

 

Korespondencja z Bischofshofen oraz zdjęcia

Przemysław Wardęga

 

Fanklub Kamila Stocha

Dodatkowe informacje