NASI PRZYJACIELE

Raw Air 2018: Polska dominacja w Lillehammer!

 

Wtorkowy konkurs w Lillehammer padł łupem Polaków. Triumfował z gigantyczną przewagą Kamil Stoch, który wzmocnił się na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz turnieju Raw Air. Drugi był Dawid Kubacki! 

 

Prezentujący kosmiczną formę trzykrotny Mistrz Olimpijski Kamil Stoch w żadnej z serii nie pozostawił rywalom nawet najmniejszych złudzeń co do tego, kto jest niekwestionowanym królem skoczni. W pierwszej serii odleciał na 140.5m, by w finale dołożyć jeszcze pół metra. Zgromadził łącznie 306.4 punktu. Warto dodać, że w obu seriach Stoch rozpoczynał najazd na próg z obniżonej belki,  a więc już tutaj zyskiwał przewagę nad rywalami.

Fenomenalnie spisał się też Dawid Kubacki, który po próbach na 139.0 i 140.5m osiągnął życiowy sukces zajmując drugą pozycję. Do triumfatora stracił 27.7 punktu.

Najniższy stopień podium zajął lokalny bohater, zdobywca indywidualnie dwóch brązowych medali w Pjongczangu – Robert Johansson (137.0 i 136.5m).

W czołówce zameldowali się też czwarty Andreas Stjernen, piąty Richard Freitag oraz szósty Johann Andre Forfang.

Najlepszą dziesiątkę uzupełnili Peter Prevc, Stefan Kraft, Stefan Hula oraz Daniel-Andre Tande.

Stefan Hula może mówić o sporym pechu, bowiem po świetnym skoku w pierwszej serii zakończonym na 139.5m plasował się na trzecim miejscu tuż za Stochem i Kubackim. W finale lądował bliżej – na 129.0m, co dało ostatecznie dziewiątą lokatę.

Punkty zdobyli też czternasty Piotr Żyła oraz dwudziesty Jakub Wolny.

Kamil Stoch dzięki wygranej w Lillehammer powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz turnieju Raw Air.

Kolejnym przystankiem na trasie norweskich zmagań jest Trondheim, gdzie w środę odbędą się oficjalne treningi oraz kwalifikacje-prolog, natomiast w czwartek – ostatni w sezonie konkurs indywidualny na skoczni dużej.

 

PEŁNE WYNIKI KONKURSU

KLASYFIKACJA GENERALNA RAW AIR

KLASYFIKACJA PUCHARU NARODÓW

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

 

Przemysław Wardęga

Fanklub Kamila Stocha

 

 

Dodatkowe informacje