NASI PRZYJACIELE

Kamil Stoch królem sezonu 2017/18!

Kamil Stoch wspaniałym zwycięstwem  w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Planicy zakończył najlepszy sezon w swojej karierze – sezon olimpijski 2017/18! Polak sięgnął też po trofeum za triumf w turnieju Planica 7 oraz awansował na drugie miejsce Pucharu Świata w lotach narciarskich!

Kamil Stoch po piątkowej wygranej, również w niedzielę nie dał szans rywalom i pokazał , kto jest królem sezonu 2017/18! Polak uzyskiwał 245.0 i 234.5m oraz łączną notę 455.6 punktu, co pozwoliło na wyprzedzenie Johanna Anfre Forfanga w klasyfikacji turnieju Planica 7. Była to dziewiąta wygrana 30-latka z Zębu w sezonie, a 31-sza w karierze. Stoch jest już szósty w klasyfikacji wszechczasów jeżeli chodzi o ilość wygranych konkursów Pucharu Świata.

Drugi był Stefan Kraft, który pod koniec sezonu zanotował zdecydowaną zwyżkę formy. Podium uzupełnił Daniel-Andre Tande.

W czołowej szóstce znaleźli się jeszcze Robert Johansson, Andreas Stjernen, który dzięki piątemu miejscu obronił Małą Kryształową Kulę za loty narciarskie, choć jego przewaga nad Kamilem Stochem i Robertem Johanssonem wyniosła jedynie 7. punktów oraz drugi zawodnik sezonu Richard Freitag.

Sezon 2017/18 okazał się także najlepszym w dotychczasowej karierze Stefana Huli, który zarówno finałowe zmagania, jak i końcową klasyfikację zakończył na 13. miejscu.

Dawid Kubacki ostatniego konkursu do najbardziej udanych nie zaliczy, bowiem wylądował dopiero na 21. pozycji, czego nie można powiedzieć o wynikach w przekroju całego sezonu. 28-latek po raz pierwszy w karierze wskoczył na podium, stając raz na jego drugim stopniu w Lillehammer oraz dwukrotnie na trzecim – w Oberstdorfie oraz Willingen. W klasyfikacji końcowej sezonu został sklasyfikowany na najlepszej dla siebie dziewiątej lokacie.

Punkty w niedzielę wywalczyli też 19. Maciej Kot oraz 27. Piotr Żyła, chociaż dla obu zawodników sezon olimpijski okazał się zdecydowanie słabszym niż wcześniejszy, kiedy to pierwszy z nich wygrywał konkursy, a drugi zakończył Turniej Czterech Skoczni na drugim miejscu i wywalczył indywidualny brąz podczas Mistrzostw Świata w Lahti. Piotr Żyła najlepszy start zanotował w Willingen, gdzie był trzeci, zaś Maciej Kot dwukrotnie był ósmy – w Niżnym Tagile oraz Willingen.

Wróćmy jednak jeszcze do patrona Fanklubu – Kamila Stocha, który podczas minionej zimy przesuwał kolejne granice w skokach narciarskich i sam pobijał swoje rekordy. Pamiętajmy, że marsz po trofea rozpoczął już podczas 66. Turnieju Czterech Skoczni, w którym zdobył wielkiego szlema – okazał się najlepszy w każdym z czterech konkursów wyrównując osiągnięcie jedynego, który dotychczas tego dokonał – Svena Hannawalda. Później przyszedł czas na Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie, gdzie walczył o jedyne trofeum, jakiego jeszcze nie zdobył w swojej, jakże bogatej karierze.  Tam zdobył indywidualny tytuł Wicemistrza Świata ustępując jedynie Danielowi-Andre Tandemu. Kolejnym pucharem do kolekcji okazał się triumf w turnieju Willingen five.

Najważniejszym punktem były jednak Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Po dosyć pechowym jeżeli mowa o warunkach atmosferycznym konkursie na normalnej skoczni, gdzie na półmetku prowadził Hula przed Stochem, a skończyło się odpowiednio na piątym i czwartym miejscu i tytułem dla Andreasa Wellingera, nadszedł czas na rywalizację na skoczni dużej. Tam wszystkie oczy zwrócone były na młodego Niemca oraz broniącego tytułu Kamila. Ten ostatni nie zawiódł, wywalczył złoto , a tym samym trzeci tytuł Mistrza Olimpijskiego. Obronił złoto jako trzeci zawodnik w karierze, a zdobył jako pierwszy skoczek po 30-tce.

Po imprezie czterolecia nadszedł czas na Lahti, gdzie Stoch niemalże rozniósł rywali wygrywając z prawie 30. punktową przewagą. Po pierwszym skandynawskim przystanku rozpoczęła się walka w norweskim turnieju Raw Air. Przed rokiem Kamil Stoch uplasował się tuż za plecami triumfatora Stefana Krafta, by drugą edycję wygrać po oszałamiających wygranych w Lillehammer i Trondheim oraz bardzo dobrych występach w Oslo i Vikersund.

Warto dodać, że Stoch jest też pierwszy zdobywcą Pucharu Świata po 30. tym roku życia. Dokładając na swoje konto dwie wygrane w Planicy, łącznie uzbierał aż 1443. punkty. Drugi Richard Freitag zdobył ich 1070.

Nie można zapomnieć o drużynowych osiągnięciach Polaków. Po raz pierwszy w historii wywalczyli medale podczas Mistrzostwa Świata w lotach oraz na Igrzyskach Olimpijskich. Dwukrotnie był to brąz. W pierwszej z imprez wystąpili w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła. W Pjongczangu Żyłę zastąpił Maciej Kot. Ponadto biało-czerwoni we wspaniałym stylu triumfowali w konkursie Pucharu Świata w Zakopanem i aż pięciokrotnie zajmowali drugie miejsca by na koniec sezonu uplasować się na trzecim miejscu w klasyfikacji Pucharu Narodów.