NASI PRZYJACIELE

Świetni Polacy w Einsiedeln, kwalifikacje dla Descombes-Sevoie

Przed nami kolejny, czwarty już indywidualny konkurs cyklu Letniego Grand Prix. Tym razem rywalizacja przeniosła się do szwajcarskiego Einsiedeln, gdzie najlepsi skoczkowi powalczą na skoczni im. Andreasa Kuettela. Za nami treningi i kwalifikacje, w których wyśmienicie spisywali się reprezentanci Polski.

 

 

I trening

Pierwsza seria treningowa upłynęła pod znakiem zmiennych warunków wietrznych, co z kolei zmuszało do parokrotnych zmian platform startowych, z których startowali zawodnicy. Trudne warunki nie przeszkodziły Polakom, którzy ustrzelili dublet. czele stawki uplasował się Maciej Kot po skoku na 111.5m. 25-latek wyprzedził dwukrotnego Mistrza Olimpijskiego Kamila Stocha (112.0m).

Trzeci był najlepszy wśród gospodarzy – Gregor Deschwanden (116.0m). Szwajcar pomimo świetnej odległości był dopiero trzeci, z powodu punktów odjętych za wiatr pod narty, przy którym oddawał skok.

W czołowej szóstce znaleźli się jeszcze czwarty Stefan Kraft (111.5m), piąty Halvor Egner Granerud (113.0m) i szósty Joachim Oedegaard Bjoereng (116.0m).

Pozostali Biało-Czerwoni zaprezentowali się nieco słabiej - Dawid Kubacki był 22. (109.0 m), Klemens Murańka 26. (109.5 m), Jakub Wolny 28. (107.5 m), a Piotr Żyła 34. (106.5 m).

 

Wyniki pierwszego treningu:

 miejsce

zawodnik

kraj

odległość

nota

1

Maciej Kot

POL

111,5 m

85.9

2

Kamil Stoch

POL

112,0 m

85.3

3

Gregor Deschwanden

SUI

116,0 m

85.1

4

Stefan Kraft

AUT

111,5 m

83.5

5

Halvor Egner Granerud

NOR

113,0 m

83.1

6

Joacim Oedegaard Bjoereng

NOR

116,0 m

82.5

7

Stephan Leyhe

GER

113,5 m

81.2

8

Tom Hilde

NOR

110,5 m

80.0

9

Jurij Tepes

SLO

111,0 m

79.9

 

Tim Fuchs

GER

116,5 m

79.9

11

Michael Hayboeck

AUT

107,5 m

78.6

12

Nejc Dezman

SLO

111,5 m

76.3

13

Richard Freitag

GER

111,0 m

76.1

14

Tomas Vancura

CZE

108,5 m

75.9

15

Kevin Bickner

USA

108,0 m

75.2

16

Yumu Harada

JPN

107,0 m

74.7

 

Vincent Descombes Sevoie

FRA

108,0 m

74.7

18

Mackenzie Boyd-Clowes

CAN

109,5 m

74.4

19

Domen Prevc

SLO

109,0 m

74.3

 

Martin Hamann

GER

108,5 m

74.3

21

Peter Prevc

SLO

105,0 m

74.2

22

David Siegel

GER

106,0 m

73.9

 

Dawid Kubacki

POL

109,0 m

73.9

24

Manuel Poppinger

AUT

108,0 m

73.6

25

Kento Sakuyama

JPN

107,0 m

73.2

26

Klemens Murańka

POL

109,5 m

73.1

27

Niko Kytoesaho

FIN

116,5 m

72.9

28

Simon Ammann

SUI

107,0 m

72.3

 

Jakub Wolny

POL

107,5 m

72.3

 

Andreas Kofler

AUT

112,0 m

72.3

31

Roman Trofimov

RUS

109,0 m

71.7

32

Mikhail Maksimochkin

RUS

112,5 m

70.9

33

Phillip Sjoeen

NOR

104,0 m

70.6

34

Piotr Żyła

POL

106,5 m

70.5

35

Ronan Lamy Chappuis

FRA

105,0 m

70.4

36

Luca Egloff

SUI

104,5 m

70.3

37

Denis Kornilov

RUS

107,0 m

70.1

38

Shohei Tochimoto

RUS

107,0 m

69.7

39

Philipp Aschenwald

AUT

105,0 m

69.6

 

Robert Johansson

NOR

106,0 m

69.6

41

Ilmir Hazetdinov

RUS

105,5 m

69.1

42

Andreas Wank

GER

104,5 m

68.5

43

Florian Altenburger

AUT

104,0 m

67.9

44

Andreas Alamommo

FIN

104,5 m

66.4

45

Andraz Pograjc

SLO

103,5 m

65.6

46

Eetu Nousiainen

FIN

102,5 m

65.2

47

Karl Geiger

GER

103,5 m

65.0

48

Killian Peier

SUI

103,0 m

64.7

49

Markus Schiffner

AUT

101,5 m

62.2

50

Kenshiro Ito

JPN

101,5 m

62.0

51

Junshiro Kobayashi

JPN

98,5 m

60.3

52

Andreas Schuler

SUI

108,5 m

59.9

53

Viktor Polasek

CZE

100,0 m

59.0

54

Tobias Birchler

SUI

109,0 m

58.7

55

Michael Glasder

USA

99,0 m

58.5

56

Ryoyu Kobayashi

JPN

97,5 m

57.3

57

Vojtech Stursa

CZE

105,0 m

56.0

58

Pascal Kaelin

SUI

104,0 m

55.9

59

Gabriel Karlen

SUI

101,5 m

52.0

60

Vladimir Zografski

BUL

100,0 m

50.3

61

Cestmir Kozisek

CZE

99,5 m

46.3

62

Robert Kranjec

SLO

86,5 m

41.6

63

Marat Zhaparov

KAZ

90,5 m

38.2

64

Paul Brasme

FRA

92,5 m

36.5

65

Konstantin Sokolenko

KAZ

81,0 m

26.6

DNS

Hyun-Ki Kim

KOR

-

-

DNS

Heung-Chul Choi

KOR

-

-

 

II trening

Ponownie równych sobie nie mieli nasi reprezentanci. Tym razem jednak najlepszy okazał się Dawid Kubacki (116.0m). Po raz drugi wiceliderem okazał się Kamil Stoch (113.0m), a czołową trójkę tym razem uzupełnił Domen Prevc (114.5m).

Dobrymi skokami popisali się też Manuel Poppinger (112.0m), Robert Johansson (114.5m) i Robert Kranjec (114.5m).

W najlepszej dziesiątce, dokładnie na ósmym miejscu sklasyfikowany został Maciej Kot (110.0m), zaś 13. był Klemens Murańka (112.0m). W trzeciej dziesiątce uplasował się Jakub Wolny (110.0m i 25. miejsce), a w piątej Piotr Żyła (103.0m i 43. pozycja).

 

Wyniki drugiego treningu:

miejsce 

zawodnik

kraj

odległość

Nota

1

Dawid Kubacki

POL

116,0 m

76.5

2

Kamil Stoch

POL

113,0 m

74.6

3

Domen Prevc

SLO

114,5 m

74.0

4

Manuel Poppinger

AUT

112,0 m

72.9

5

Robert Johansson

NOR

114,5 m

71.9

6

Robert Kranjec

SLO

114,5 m

71.5

7

Tomas Vancura

CZE

111,0 m

71.2

8

Maciej Kot

POL

110,0 m

70.8

9

Tom Hilde

NOR

111,5 m

70.0

10

Michael Hayboeck

AUT

109,5 m

69.9

11

Andreas Wank

GER

113,0 m

69.2

 

Peter Prevc

SLO

109,5 m

69.2

13

Stefan Kraft

AUT

110,0 m

68.2

 

Klemens Murańka

POL

112,0 m

68.2

15

Gregor Deschwanden

SUI

109,5 m

68.0

16

Halvor Egner Granerud

NOR

109,5 m

67.2

17

Vincent Descombes Sevoie

FRA

112,0 m

67.0

 

Andreas Alamommo

FIN

111,5 m

67.0

19

Andreas Kofler

AUT

109,0 m

66.3

20

Kevin Bickner

USA

111,0 m

66.2

21

Nejc Dezman

SLO

109,5 m

65.9

 

Tim Fuchs

GER

110,0 m

65.9

23

Ryoyu Kobayashi

JPN

111,5 m

65.6

24

Florian Altenburger

AUT

109,0 m

65.3

25

Richard Freitag

GER

108,5 m

64.5

 

Jakub Wolny

POL

110,0 m

64.5

27

Niko Kytoesaho

FIN

107,5 m

63.0

28

Kento Sakuyama

JPN

108,5 m

62.9

29

David Siegel

GER

110,0 m

62.5

30

Karl Geiger

GER

107,5 m

60.8

31

Mackenzie Boyd-Clowes

CAN

106,5 m

60.5

32

Stephan Leyhe

GER

107,0 m

60.3

33

Junshiro Kobayashi

JPN

103,0 m

59.3

34

Vojtech Stursa

CZE

106,0 m

58.6

35

Yumu Harada

JPN

106,0 m

66.3

36

Ilmir Hazetdinov

RUS

106,0 m

58.2

37

Markus Schiffner

AUT

103,0 m

57.7

38

Philipp Aschenwald

AUT

105,5 m

57.6

39

Shohei Tochimoto

JPN

104,0 m

57.4

 

Viktor Polasek

CZE

104,5 m

57.4

41

Roman Trofimov

RUS

104,0 m

56.5

42

Martin Hamann

GER

103,5 m

56.3

43

Piotr Żyła

POL

103,0 m

56.0

44

Heung-Chul Choi

KOR

103,5 m

55.3

45

Ronan Lamy Chappuis

FRA

99,5 m

55.1

46

Andraz Pograjc

SLO

104,5 m

54.4

47

Marat Zhaparov

KAZ

100,5 m

52.8

48

Kenshiro Ito

JPN

99,0 m

51.7

49

Cestmir Kozisek

CZE

100,5 m

50.8

50

Hyun-Ki Kim

KOR

101,0 m

50.4

51

Mikhail Maksimochkin

RUS

99,5 m

50.3

52

Pascal Kaelin

SUI

98,0 m

48.5

53

Andreas Schuler

SUI

99,5 m

47.7

54

Luca Egloff

SUI

98,0 m

47.5

55

Eetu Nousiainen

FIN

100,0 m

47.4

56

Killian Peier

SUI

96,0 m

47.2

57

Vladimir Zografski

BUL

98,0 m

46.7

58

Denis Kornilov

RUS

97,0 m

45.7

59

Jurij Tepes

SLO

97,0 m

43.1

60

Tobias Birchler

SUI

97,0 m

42.2

61

Michael Glasder

USA

94,5 m

36.8

62

Paul Brasme

FRA

93,0 m

36.1

63

Gabriel Karlen

SUI

89,5 m

33.1

64

Konstantin Sokolenko

KAZ

80,5 m

19.3

DNS

Joacim Oedegaard Bjoereng

NOR

-

-

DNS

Phillip Sjoeen

NOR

-

-

DNS

Simon Ammann

SUI

-

-

 

Kwalifikacje

Vincent Descombes Sevoie po skoku na 112.5m zwyciężył serię kwalifikacyjną przed indywidualnym konkursem w Einsiedeln.

Początkowo zwycięzcą kwalifikacji był Tom Hilde, który uzyskał 116.0m, jednak Norweg został zdyskwalifikowany 

Drugie miejsce zajął Jakub Wolny, który lądował na 113.5m. Polak stracił do zwycięzcy zaledwie 0.2 punktu. Trzeci był Phillipp Aschenwald (116.5m), a czwarty Klemens Murańka (112.0m). Kolejne pozycje zajęli Richard Freitag i Manuel Poppinger.

Biało-Czerwoni do konkursu awansowali w komplecie. 13. był Piotr Żyła (112.0m). Najlepszą odległość całej serii uzyskał natomiast Dawid Kubacki – 117.5m, jednak niskie noty dały Polakowi 15. miejsce.

Wśród czołowej dziesiątki klasyfikacji letniego cyklu najlepiej wypadł Kamil Stoch – 115.5m. Skoki na 113.5m oddali Maciej Kot i Michael Hayboeck.

Wyniki kwalifikacji:

miejsce 

zawodnik

kraj

skok

punkty

status

1

Vincent Descombes Sevie

FRA

112,5 m

130.3

Q

2

Jakub Wolny

POL

113,5 m

130.1

Q

3

Phillipp Aschenwald

AUT

116,0 m

130.0

Q

4

Klemens Murańka

POL

112,0 m

128,5

Q

5

Manuel Poppinger

AUT

111,0 m

128.3

Q

6

Richard Freitag

GER

114,0 m

128.1

Q

7

Halvor Egner Granerud

NOR

114,5 m

127.9

Q

8

Gregor Deschwanden

SUI

111,0 m

127.6

Q

9

Stephan Leyhe

GER

112,5 m

127.2

Q

10

Simon Ammann

SUI

114,5 m

125.9

Q

11

Killian Peier

SUI

113,5 m

125.8

Q

12

Jurij Tepes

SLO

110,5 m

125.7

Q

13

Piotr Żyła

POL

112,0 m

124.7

Q

14

Kento Sakuyama

JPN

109,5 m

124.3

Q

15

Dawid Kubacki

POL

117,5 m

123.7

Q

16

Tomas Vancura

CZE

110,5 m

122.1

Q

17

Daiki Ito

JPN

107,5 m

121.1

Q

18

Andreas Kofler

AUT

109,0 m

120.9

Q

19

Luca Egloff

SUI

110,0 m

120.0

Q

20

Ronan Lamy Chappuis

FRA

108,5 m

118.9

Q

21

Kevin Bickner

USA

108,0 m

118.7

Q

22

Mackenzie Boyd-Clowes

CAN

106,5 m

118.2

Q

23

Viktor Polasek

CZE

110,0 m

117.6

Q

24

Florian Altenburger

AUT

107,0 m

115.5

Q

25

Martin Hamman

GER

107,5 m

115.0

Q

26

Yumu Harada

JPN

106,5 m

114.6

Q

 27

Markus Schiffner

AUT

107,0 m

114.6

Q

28

Philip Sjoeen

NOR

107,5 m

113.8

Q

29

Andreas Alamommo

FIN

103,5 m

113.4

Q

30

Junshiro Kobayashi

JPN

105,5 m

113.2

Q

31

Joacim Oedegard Bjoereng

NOR

104,0 m

112.3

Q

32

Nejc Dezman

SLO

103,5 m

111.2

Q

33

Marat Zhaparov

KAZ

103,0 m

110.9

Q

34

Mikhail Maksimochkin

RUS

101,0 m

110.1

Q

35

Denis Kornilov

RUS

104,5 m

110.0

Q

36

Robert Johansson

NOR

105,0 m

109.9

Q

37

Pascal Kaelin

SUI

103,5 m

108.5

Q

38

Niko Kytoesaho

FIN

101,0 m

108.0

Q

39

Andreas Schuler

SUI

102,5 m

107.8

Q

40

Ilmir Hazetdinov

RUS

98,5 m

107.4

Q

PQ

Karl Geiger

GER

108,0 m

-

Q

PQ

David Siegel

GER

111,5 m

-

Q

PQ

Andreas Wank

GER

108,0 m

-

Q

PQ

Ryoyu Kobayashi

JPN

-

-

Q

PQ

Robert Kranjec

SLO

106,5 m

-

Q

PQ

Peter Prevc

SLO

109,5 m

-

Q

PQ

Michael Hayboeck

AUT

113,5 m

-

Q

PQ

Kamil Stoch

POL

115,5 m

-

Q

PQ

Stefan Kraft

AUT

114,0 m

-

Q

PQ

Maciej Kot

POL

113,5 m

-

Q

41

Domen Prevc

SLO

101,5 m

107.0

NQ

42

Vojtech Stursa

CZE

99,0 m

104.7

NQ

43

Paul Brasme

FRA

98,5 m

103.0

NQ

44

Cestmir Kozisek

CZE

98,5 m

103.0

NQ

45

Heung Chul-Choi

KOR

100,0 m

102.9

NQ

46

Roman Sergeevich Trofimov

RUS

97,5 m

102.6

NQ

47

Andraz Pograjc

SLO

96,5 m

99.8

NQ

48

Gabriel Karlen

SUI

99,5 m

99.5

NQ

49

Michael Glasder

USA

96,0 m

99.3

NQ

50

Hyun-Ki Kim

KOR

96,0 m

98.9

NQ

51

Shohei Tochimoto

JPN

96,0 m

94.9

NQ

52

Tim Fusch

GER

92,5 m

93.1

NQ

53

Vladimir Zografski

BUL

90,5 m

91.8

NQ

54

Konstantin Sokolenko

KAZ

86,5 m

78.6

NQ

55

Tobias Birchler

SUI

80,0 m

63.6

NQ

56

Eetu Nousiainen

FIN

77,0 m

58.5

NQ

DSQ

Tom Hilde

NOR

116,0 m

139.2

DSQ

 

 

 Przemysław Wardęga

Fanklub Kamila Stocha

 

Dodatkowe informacje